
Second Line Jazzband – En musikupplevelse utöver det vanliga!
Sedan 1989 har Second Line Jazzband levererat traditionell jazz i världsklass, och etablerat sig som ett av Europas mest populära band inom genren. Grundat i Göteborg av en grupp tonåringar, är det idag bara två av de sex ursprungliga medlemmarna kvar – men passionen och den musikaliska kraften är lika stark som alltid.
Med sin unika förmåga att växla stil och repertoar har Second Line blivit en publikfavorit på klubbar och festivaler över hela Europa. Från Storbritannien och Tyskland till Lettland och Danmark, har bandet slagit publikrekord gång på gång. Bandets förmåga att hålla fast vid de New Orleanska influenserna, samtidigt som de flörtar med andra genrer – från blues och gospel till Louis Prima och Bob Dylan – skapar Second Line Jazzband en spänningsfylld atmosfär som överraskar och engagerar. Från den klassiska jazzens mästare som Bunk Johnson och Kid Ory till de mer moderna tonerna av Irving Berlin och Bob Dylan, är Second Line Jazzband ett bevis på den tidlösa magin i traditionell jazz.
Och har du varit på Askersunds Tradjazzfestival, vet du precis vad vi menar – Second Line Jazzband är ett måste för alla jazzälskare! Kom och upplev det legendariska bandet som tar dig på en musikalisk resa från New Orleans till världens alla hörn!
Välkommen.
Arrangör
Kulturhuset Sjöängen
Kontakt
Biljettbokning
Bok & Papper, Torgparken Askersund
Tel: +46(0)583 71 17 30
Sjöängens reception/biljettkassa
Tel: +46(0)583 820 00
Arrangörsfrågor
Kulturhuset Sjöängen
Tel: +46(0)583 820 00
E-post: sjoangen@askersund.se
Bra att veta
Plats: Stora Salongen, Sjöängen
Föreställningens längd: 2 tim (inkl 20 min paus)
Bevakad garderob: 30 SEK kontant eller kortbetalning
Biljettkassa/foajéservering är öppen en timma innan föreställningen startar.
För mer info om parkering klicka här. Pdf, 2 MB.
....................
Sätt guldkant på kvällen med en läcker supé eller hotellövernattning och supé!
Mer info besök sidan Paket
....................
Biljettinformation
Ordinarie 375 EK, EARLY-Bird tom 21/4 275 SEK (inkl. serviceavgift 15 SEK)
Biljetterna säljs via länk på denna sida och över disk på Bok & Papper, Torgparken Askersund och Sjöängens reception. Eventuellt kvarvarande biljetter säljs vid entrén till konserten. Ej återköp av köpta biljetter.
För bokning av rullstols- och ledsagarplatser kontakta Sjöängens reception, Askersund. Ledsagarkort ska uppvisas vid biljettköp eller uppvisas när bokade biljetter hämtas ut. För detaljerad information om tillgänglighet klicka här.
Vid behov av support biljettbokning kontakta Nortic support på 0455-619 700 tonval 2 eller maila till support@nortic.se
Information om inpassage till föreställningen
Vid sen ankomst kan vi inte garantera platsen du bokat.
Säkerhetsinformation
OBS! Det är inte tillåtet att ta med rollator och barnvagnar in i Stora salongen med tanke på säkerheten vid en eventuell utrymning. Det är därför heller inte tillåtet med rullstolar på våning 3.
Obligatorisk garderob
För din och andras trivsel och säkerhet är det obligatorisk garderob à 30 kr som tillfaller lokala föreningar. Jackor på stolar/i gångar är en fara vid utrymning.
Väskförbud
Kulturhuset Sjöängen har valt att införa väskförbud utifrån allas säkerhet. Läs mer här.
Ingen filmning, fotografering eller ljudinspelning under föreställning/bio är tillåten.
Däremot går det bra att filma/fotografera i slutligt applådtack och extranummer.
Information
Plats: Askersund
Arena: Kulturhuset Sjöängen
Adress: Drottning Kristinas väg 2, Askersund
Webbsida: https://sjoangen.askersund.se/
Pris: Ordinarie 375 SEK, EARLY-Bird tom 21/4 275 SEK (inkl. serviceavgift 15 SEK).
Kategori: Föreställning, Konsert, Musik, Övrigt
Tillgänglighet: Tillgänglighetsanpassad
Alla datum
2025-09-20 - 2025-09-20
Kommande datum | |
---|---|
20 sep | 19:00 - 21:00 |
Välkommen!

Stanna kvar en stund
I gemytliga Askersund och på landsbygden finns många trevliga boenden för alla smaker. Bekväma hotell och B&B, sköna stugor, camping & glamping eller en fin plats för husbilen. Välkommen att stanna kvar en stund till och hitta fler äventyr!

Ät gott
Vill du äta något gott i samband med ditt besök - kolla våra matställen! Här hittar du tips för alla smaker och tillfällen. Smaklig måltid!

Shopping
Askersund med omnejd erbjuder fina möjligheter för annorlunda shopping. Här du allt från retrobutiker till konsthantverkare, delikatessbutiker, livstilsbutiker, välsorterade mataffärer, m.m. Kunniga fackmän bistår med tips och råd. Välkommen!