Välkommen till berättarkvällar i skymningsskogar i Tiveden.
I skymningen möts vi vid huvudentrén i Tivedens nationalpark. Därifrån går vi ner till vattnet där vi tänt en eld. Slår oss ner och börjar berätta. Efter en stund sätter vi på kaffekokaren med kokkaffe.
Berättelserna passar de flesta från 7 år och uppåt.
Välkommen.
Arrangör
Tivedens guider
Kontakt
Kersti Beck Larsson
Epost: kerstibecklarsson@gmail.com
Tel: 070 674 70 06
Bra att veta
Klä dig varmt. Ha gärna med en pannlampa till du ska gå tillbaka till bilen.
Vi bjuder på kaffe/te och något till. Du gör val i anmälan.
Om det blir färre än fyra ställs evenemanget in. Meddelas senast en dag före.
Information
Plats: Tiveden
Arena: Tivedens Nationalpark
Adress: 6508470.24,476402.21
Webbsida: https://tivedensguider.com/guidningar/
Pris: Ordinarie 350 sek, ungdom (10-19 år) 175 sek, barn 50 sek
Kategori: Barn och ungdom, Föreställning, Guidning, Natur, Övrigt
Tillgänglighet: Utomhus lätt att gå men kan vid snö bli pullsigt
Alla datum
2026-02-17 - 2026-02-20
| Kommande datum | |
|---|---|
| 20 feb | 17:00 - 19:30 |
Välkommen!
Stanna kvar en stund
I gemytliga Askersund och på landsbygden finns många trevliga boenden för alla smaker. Bekväma hotell och B&B, sköna stugor, camping & glamping eller en fin plats för husbilen. Välkommen att stanna kvar en stund till och hitta fler äventyr!
Ät gott
Vill du äta något gott i samband med ditt besök - kolla våra matställen! Här hittar du tips för alla smaker och tillfällen. Smaklig måltid!
Shopping
Askersund med omnejd erbjuder fina möjligheter för annorlunda shopping. Här du allt från retrobutiker till konsthantverkare, delikatessbutiker, livstilsbutiker, välsorterade mataffärer, m.m. Kunniga fackmän bistår med tips och råd. Välkommen!