Nästa tillfälle:

Askersund

Koden till tonårshjärnan

Barn och ungdom

Föreläsning

Övrigt

Föreläsning med författaren och beteendevetaren Lena Skogholm.

Kan hjärnforskningen bli en guide för vardagen i mötet med tonåringar? Absolut! Det kommer underlätta din vardag betydligt.

Den gamla sanningen att hormoner styr tonåringar stämmer inte. Det är snarare tonårshjärnans sätt att fungera som styr.

Med tanke på hur det ser ut med den psykiska ohälsan för våra tonåringar är detta ovärderlig kunskap, både för tonåringarna själva och deras föräldrar.

Hjärnans utveckling hos tonåringar är en viktig och skör period.

Välkommen!

Arrangör

Samverkansgrupp mellan verksamheter inom Askersunds kommun, Polisen och Maria Ungdom.

Kontakt

Therese Johansson, ungdomscoach
E-post: therese.johansson@askersund.se

Bra att veta

Öppet för alla men riktar sig specifikt ungdomar i årskurs 4-9 och deras föräldrar.

Foto Lena Skogholm: Jini Sofia

Information

Plats: Askersund

Arena: Kulturhuset Sjöängen

Adress: Drottning Kristinas väg 2

Pris: Fri entré

Kategori: Barn och ungdom, Föreläsning, Övrigt

Alla datum

2026-03-18 - 2026-03-18

Kommande datum
18 mar18:30 - 19:30

Välkommen!

Stanna kvar en stund

I gemytliga Askersund och på landsbygden finns många trevliga boenden för alla smaker. Bekväma hotell och B&B, sköna stugor, camping & glamping eller en fin plats för husbilen. Välkommen att stanna kvar en stund till och hitta fler äventyr!

Ät gott

Vill du äta något gott i samband med ditt besök - kolla våra matställen! Här hittar du tips för alla smaker och tillfällen. Smaklig måltid!

Shopping

Askersund med omnejd erbjuder fina möjligheter för annorlunda shopping. Här du allt från retrobutiker till konsthantverkare, delikatessbutiker, livstilsbutiker, välsorterade mataffärer, m.m. Kunniga fackmän bistår med tips och råd. Välkommen!

Är du arrangör?