Komma ut
Barn och ungdom
Föreläsning
Föreställning
Övrigt
Skådespelerskan Parwin Hoseinia framför monologen "Komma ut" där vi möter Andrea, en ung kvinna som kämpar med att förstå och acceptera sin sexualitet, och vars värld vänds upp och ner när omgivningen inte gör detsamma.
Föreställningen skildrar på ett gripande men samtidigt varmt och humoristiskt sätt kampen för självacceptans och rätten att vara sig själv. Monologen har blivit en kritiker- och publiksuccé och har framförts över 1800 gånger på skolor, Pride-festivaler, museer och teatrar i hela Norden. Den har belönats med fem utmärkelser, bland annat från RFSU och Byggnads, och har även satts upp internationellt, bland annat i Helsingfors och vid Svenska ambassaden på Island.
HBTQ-monologen "Komma ut" är skriven av Oskar Sternulf och hade urpremiär under Karlskrona Pride 2016.
Välkommen.
Arrangör
Lakeside Pride Askersund, ett samarrangemang av Askersunds kommun och Boliden Zinkgruvan (huvudsponsor), medfinansiärer är Essity, Ica Torghallen, Gröna Coop, Lekextra och ABF Örebro län
Kontakt
Anette Rosén Müntzing
Epost: anette.muntzing@askersund.se
Tel: +46 70 595 88 81
Bra att veta
Föreställningens längd: ca 50 minuter
Eftersamtal: ca 40 minuter
Läs mer om vad som händer under Lakeside Pride-veckan på www.sjoangen.askersund.se/lakesidepride
❤️🧡💛💚💙💜
Lakeside Pride är ett samarrangemang av Askersunds kommun och Boliden Zinkgruvan (huvudsponsor) och nu är detta arrangemang inne på sitt åttonde år!
Medfinansiärer är Essity, Ica Torghallen, Gröna Coop, Lekextra och ABF Örebro län.
Tillsammans för allas lika värde! 🏳️🌈
Information
Plats: Askersund
Arena: Kulturhuset Sjöängen
Adress: Drottning Kristinas väg 2
Webbsida: https://sjoangen.askersund.se/
Pris: Fri entré
Kategori: Barn och ungdom, Föreläsning, Föreställning, Övrigt
Tillgänglighet: Tillgänglighetsanpassad
Alla datum
2026-05-21 - 2026-05-21
| Kommande datum | |
|---|---|
| 21 maj | 18:30 - 20:00 |
Välkommen!
Stanna kvar en stund
I gemytliga Askersund och på landsbygden finns många trevliga boenden för alla smaker. Bekväma hotell och B&B, sköna stugor, camping & glamping eller en fin plats för husbilen. Välkommen att stanna kvar en stund till och hitta fler äventyr!
Ät gott
Vill du äta något gott i samband med ditt besök - kolla våra matställen! Här hittar du tips för alla smaker och tillfällen. Smaklig måltid!
Shopping
Askersund med omnejd erbjuder fina möjligheter för annorlunda shopping. Här du allt från retrobutiker till konsthantverkare, delikatessbutiker, livstilsbutiker, välsorterade mataffärer, m.m. Kunniga fackmän bistår med tips och råd. Välkommen!