Notblad samt fiol och stråke

Svinnersta

Musikveckan i Snavlunda

Konsert

Musik

Övrigt

Välkommen till konserter tisdag, onsdag torsdag och lördag i Svinnersta Kulturkapell.

Veckans program

Tisdag 4 augusti kl. 19.00 - Lekare, travare och galanter

Folkmusikgruppen Krakelur:
Göran "Freddy" Fredriksson på citter, bouxouki och vevlira
Pehr Falkenström på fiol, nyckelharpa och moraharpa
Hélène Nevers på flöjter, crumhorn och sång

Egna arrangemang av traditionell musik från Närke. Folkmusik med klang av medeltid och renässans, franska tradvisor samt egna kompositioner.

Göran "Freddy" Fredriksson, Askersund, är en rutinerad spelman. Han spelar i flera grupper såsom Blåbergens Borduner, Grovdoppa och Ådra, även irländsk folkmusik tillsammans med Christy O`Leary.

Pehr Falkenström, riksspelman från Svinnersta Askersund. Pehr har ägnat många år åt att återuppliva den närkingska fokmusikskatten, bortglömda melodier som återigen spelas lite varstans runtom i Sverige. Han spelar med Grovdoppa, Ådra och Emigrantkapellet.

Hélène Nevers, Svinnersta Askersund, född och uppvuxen i Frankrike. Hon har med sig lite av den franska traditionen och har även spelat medeltid och renässansmusik i gruppen Fästig.

Krakelur har spelat tillsammasn sedan 2005 på exempelvis musikfestivaler, spelmansstämmor, kyrkokonserter och medeltida arrangemang.

Onsdag 5 augusti kl. 19.00 - En hyllning till Simon & Garfunkel

Med samstämda gitarrer och röster frossar bröderna Bo och Sören Frid i en fantastisk låtskatt med upphov av Art Garfunkel och Paul Simon.

Bo och Sören har stor musikalisk erfarenhet efter tusentals framträdanden under sina femtio musicerande år, både gemensamt men också var för sig i olika konstellationer.

Deras gedigna erfarenhet märks genom deras samstämda röster, samspelta gitarrer och komiska ådra som ger en härlig stämning med och för publiken. Under programmet berättar de också om Art och Pauls magnifika karriär som duo som inleddes i mitten av 1960-talet.

Torsdag 6 augusti kl. 19.00 - Klarinett och cello i skön förening: en musikalisk resa genom tid och genre!

Erik Leonsson, klarinett och basklarinett tillsammans med Filippa Blomstrand, cello.

Med den ovanliga och spännande kombinationen klarinett och cello bjuder vi på ett varierat program från klassiska mästare som Beethoven till svängiga jazztoner och livfull folkmusik. En konsert fylld av kontraster, klanger och känslor!

Erik är utbildad klarinettist vid Musikhögskolan Ingesund och Filippa är utbildad cellist vid Kungliga Muskhögskolan, Musikhögskolan Ingesund och Musikhögskolan i Malmö.

Lördag 8 augusti kl. 18.00 - Psalmer och jazz

Trio Bäck:
Markus Van Alstine, gitarr
Anton Möller, bas
Svante Abbing, trummor

Trion har de senaste somrarna turnerat runtom i Sverige med egna nyskapande arrangemang på kända psalmer och visor. Med en ljudbild influerad av den nordiska jazzscenen skapas en lättlyssnad men ack så spännande atmosfär där vackra melodier och improvisation står i fokus!

Välkommen.

Arrangör

Svenska kyrkan, Snavlunda pastorat

Kontakt

Svenska kyrkan, Askersunds pastorat
Epost: askersunds.pastorat@svenskakyrkan.se
Tel: +46 583 815 50

Bra att veta

Årets musikvecka äger rum i Svinnerska kulturkapell eftersom Snavlunda kyrka är stängd för renovering. Det innebär att konsertlokalen endast rymmer 70 personer. Det är "först till kvarn" som gäller (ingen förbokning).

Information

Plats: Svinnersta

Adress: Svinnersta Kulturkapell, Svinnersta

Pris: Fri entré. Obs: begränsad antal platser

Kategori: Konsert, Musik, Övrigt

Tillgänglighet: Trappor

Alla datum

2026-08-04 - 2026-08-08

Kommande datum

Välkommen!

Stanna kvar en stund

I gemytliga Askersund och på landsbygden finns många trevliga boenden för alla smaker. Bekväma hotell och B&B, sköna stugor, camping & glamping eller en fin plats för husbilen. Välkommen att stanna kvar en stund till och hitta fler äventyr!

Ät gott

Vill du äta något gott i samband med ditt besök - kolla våra matställen! Här hittar du tips för alla smaker och tillfällen. Smaklig måltid!

Shopping

Askersund med omnejd erbjuder fina möjligheter för annorlunda shopping. Här du allt från retrobutiker till konsthantverkare, delikatessbutiker, livstilsbutiker, välsorterade mataffärer, m.m. Kunniga fackmän bistår med tips och råd. Välkommen!

Är du arrangör?