Nästa tillfälle:

Askersund

"Ny i stan"-träff

Samhälle

Övrigt

Nu anordnas en "Ny i stan"-träff för alla som fortfarande känner sig nya i Askersund!

Många upplever det lite svårare att få kontakt med nya människor när man har flyttat till en annan stad. Därför är du inbjuden till en enkel kväll med gemenskap, spel och grill (om vädret tillåter).

Välkommen du som känner dig som ny i Askersund och vill träffa andra människor som också bor i Askersund! Välkommen oavsett om du bott här i 1 månad eller 10 år!

Varmt välkommen.

Arrangör

Pingstkyrkan Askersund

Kontakt

Jakob Dalenbring
Epost: jakob@askersund.pingst.se
Tel: 0583 77 51 55

Bra att veta

Plats: Pingstkyrkan Askersund, Storgatan 44 (Bottenplan), 696 32, Askersund.

Grillen tänds strax före 17:00, och kyrkan bjuder på korv.

Information

Plats: Askersund

Adress: Storgatan 44, 696 32 Askersund.

Pris: Fri entré

Kategori: Samhälle, Övrigt

Alla datum

2026-08-18 - 2026-09-19

Kommande datum
19 sep17:00 - 20:00

Välkommen!

Stanna kvar en stund

I gemytliga Askersund och på landsbygden finns många trevliga boenden för alla smaker. Bekväma hotell och B&B, sköna stugor, camping & glamping eller en fin plats för husbilen. Välkommen att stanna kvar en stund till och hitta fler äventyr!

Ät gott

Vill du äta något gott i samband med ditt besök - kolla våra matställen! Här hittar du tips för alla smaker och tillfällen. Smaklig måltid!

Shopping

Askersund med omnejd erbjuder fina möjligheter för annorlunda shopping. Här du allt från retrobutiker till konsthantverkare, delikatessbutiker, livstilsbutiker, välsorterade mataffärer, m.m. Kunniga fackmän bistår med tips och råd. Välkommen!

Är du arrangör?