Nästa tillfälle:

Askersund

Demokratisamtal: När yttrandefriheten hotas – vem försvarar demokratin?

Barn och ungdom

Samhälle

Övrigt

Vad händer med demokratin när människor tystas, journalister hotas och sanningen blir allt svårare att få fram?

Välkommen till ett angeläget demokratisamtal med Betlehem Isaak, dotter till Dawit Isaak, Markus Lutteman, författare samt biblioteksutvecklare Marwa Sarwari och Yusef Said som arbetar med dessa frågor under festivalen Litteraturen Live.

Var går gränsen för yttrandefriheten? Hur påverkas demokratin när journalister tystas? Och vad kan vi själva göra för att värna ett samhälle där olika röster får höras?

Under samtalet möts personliga erfarenheter och journalistiska perspektiv i ett viktigt samtal om frihet, mod och demokrati.

Paneldeltagare
Betlehem Isaak, vars pappa Dawit Isaak fängslades i Eritrea 2001 för sitt arbete som journalist. Betlehem har skrivit om hur det är att växa upp med en pappa som är fängslad för sina ord – och om vad kampen för hans frihet har inneburit för henne, familjen och samhället.

Markus Lutteman, journalist och författare med globalt fokus på klimatfrågor. Han berättar om hoten mot journalister och om hur desinformation påverkar journalistiken, det offentliga samtalet och i förlängningen demokratin.

Marwa Sarwari och Yusef Said, ungdomar från projektet Unga biblioteksutvecklare som brinner för demokratifrågor.

Moderator
Samtalet leds av Lisa Arenö, Örebro Teater.

Efter demokratisamtalet kan man titta på en modell av den förmodade fängelsecell som Dawit Isaak sitter i. Den ställs ut på plats av Stödkommittén Free Dawit.

Demokratisamtal - en tankeväckande och medryckande samtalsserie med inbjudna gäster som Örebro Teater och Kulturhuset Sjöängen arrangerar tillsammans.

Varmt välkomna!

Arrangör

Kulturhuset Sjöängen, Örebro Teater

Kontakt

Anette Rosén Müntzing
Epost: anette.muntzing@askersund.se
Tel: +46 70 595 88 81

Bra att veta

Plats: Restaurangen, plan 1, Kulturhuset Sjöängen, Askersund

Evenemanget är en del av Litteraturen Live, en barn- och ungdomsfestival som pågår under veckan i Askersund och i Örebro. Genomförs med hjälp av medel från Biblioteksutveckling, Region Örebro län.
Demokratisamtalet är öppet för alla åldrar.

Information

Plats: Askersund

Arena: Kulturhuset Sjöängen

Adress: Drottning Kristinas väg 2

Webbsida: https://sjoangen.askersund.se/

Pris: Fri entré

Kategori: Barn och ungdom, Samhälle, Övrigt

Tillgänglighet: Tillgänglighetsanpassad

Alla datum

2026-10-02 - 2026-10-02

Kommande datum
2 okt17:30 - 18:30

Välkommen!

Stanna kvar en stund

I gemytliga Askersund och på landsbygden finns många trevliga boenden för alla smaker. Bekväma hotell och B&B, sköna stugor, camping & glamping eller en fin plats för husbilen. Välkommen att stanna kvar en stund till och hitta fler äventyr!

Ät gott

Vill du äta något gott i samband med ditt besök - kolla våra matställen! Här hittar du tips för alla smaker och tillfällen. Smaklig måltid!

Shopping

Askersund med omnejd erbjuder fina möjligheter för annorlunda shopping. Här du allt från retrobutiker till konsthantverkare, delikatessbutiker, livstilsbutiker, välsorterade mataffärer, m.m. Kunniga fackmän bistår med tips och råd. Välkommen!

Är du arrangör?